Beechcraft King Air 360/360ER ve 260 uçakları EASA Sertifikası Alarak Avrupa Teslimatlarının Önünü Açtı

Bir Textron Inc. şirketi olan Textron Havacılık, bugün en yeni çift turboprop modelleri olan Beechcraft King Air 360/360ER ve King Air 260 için EASA tip sertifikasını alarak dönüm noktasına ulaştı ve Avrupa teslimatlarının başlamasının önünü açtı.
Beechcraft King Air 360/360ER ve King Air 260, Textron Aviation Inc. tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Satış Başkan Yardımcısı Tom Perry, “EASA sertifikası, Avrupa’da Beechcraft King Air için yepyeni bir dönem başlatıyor. King Air, elli yılı aşkın süredir bu bölgede en çok tercih edilen turboprop olmuştur ve yeni 260 ve 360, bu efsanevi itibarın üzerine inşa edilecektir. Kendini kanıtlanmış bu uçaklar için uçuş deneyimini geliştiren yenilikçi ve yeni nesil teknolojileri birleştirdik.” dedi.

Çok yönlülüğü ve güvenilirliği ile tanınan King Air turboproplar, bölge genelinde 460’tan fazla uçakla Avrupa genelinde popüler bir seçim olmuştur. Avrupa’daki King Air’lerin neredeyse yarısı Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta işletilmektedir.

Dört yolcu ve tek bir pilotla tipik bir King Air 360 uçuşu, maksimum 3.345 km (1.806 deniz mili) menzile sahiptir ve bu, Londra’dan Atina’ya veya Frankfurt’tan Moskova’ya uçuşları yakıt ikmali için durmadan tamamlamasına olanak tanır. Benzer şekilde, King Air 260, maksimum 3.185 km (1.720 deniz mili) menzile sahiptir ve dört yolcu ve tek bir pilotun, yakıt ikmali yapmadan Roma’dan Madrid’e veya Paris’ten Stockholm’e uçuşlar yapmasına olanak tanır.

Beechcraft King Air 360/360ER ve 260 hakkında

King Air 360/360ER ve 260 modelleri, efsanevi King Air turboprop ailesinin yeni neslini temsil edip çok yönlülük ve güvenilirlik konusundaki itibarını geliştirir. Uçak, yolcu deneyimine ek konfor sağlar ve kokpitte en son teknolojiyi sunar.

King Air 360/360ER turboprop Innovative Solutions & Support (IS&S) ThrustSense Autothrottle’a sahiptir. Aututhrottle,kalkış rulesinden uçuşun tırmanma, seyir, alçalma ve pas geçme aşamaları boyunca kalkış rulosundan motor gücünü otomatik olarak yöneterek kritik insan veya kargo teslim etme görevlerinde pilotları destekler.

Kokpite yapılan bir diğer önemli ilave de, hem tırmanış hem de iniş sırasında kabin basıncını otomatik olarak programlayan, pilotun iş yükünü azaltan ve genel yolcu konforunu artıran dijital basınçlandırma kontrolörüdür. Uçağın ayrıca 35.000 fitlik sertifiye tavanında daha düşük kabin yüksekliğine sahip olması, özellikle uzun uçuşlarda yolcular için daha fazla konfor sağlıyor.
Ayrıca zanaatkar yapımı King Air 360 kabinetleri, bölmeler, yan çıkıntılar ve yüksek kaliteli kaplamaları ile çarpıcı yeni bir görünüm yanı sıra altı farklı iç tasarım seçeneği ile çarpıcı yeni bir görünüm sunuyor. King Air 360’ta standart olarak gelen diğer olanaklar arasında çekilebilir çalışma masaları, elektrik prizleri, USB şarj istasyonları ve özel bir arka tuvalet bulunmaktadır.
King Air 260 ayrıca Innovative Solutions & Support (IS&S) ThrustSense Autothrottle sistemi ve dijital kabin basınçlandırması ile donatılmıştır. Uçak artık Collins Multi-Scan RTA-4112 hava radarına da sahip ve pilotlara kısa, orta ve uzun menzilli hava durumunu tespit etmek için optimize edilmiş tam otomatik bir sistem sağlıyor.

Yeni King Air turboproplar 2020’de tanıtılmıştı ve Beechcraft King Air 360/360ER, Ekim 2020’de ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) sertifikasını ve King Air 260’ı da Mart 2021’de almıştı.
King Air Liderliği

1964’ten beri dünya çapındaki müşterilere yaklaşık 7.600 Beechcraft King Air turboprop teslim edildi ve bu da onu dünyanın en çok satan ticari turboprop ailesi haline getirdi. Dünya çapındaki filo, 57 yıllık ömründe 62 milyon uçuş saatini aşarak, ABD ordusunun tüm kollarında görev yapmakta ve dünya çapında hem ticari hem de özel görev rollerinde uçmaktadır.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.