Beechcraft Denali İlk Kez Havalanarak Test Uçuşlarına Başladı

Bir Textron Inc. şirketi olan Textron Havacılık, bugün yeni tek motorlu turboprop uçağı Beechcraft Denali’nin ilk kez gökyüzüne çıktığını duyurdu. Dönüm noktası olan ilk uçuş, yeni tasarımlı uçak için önemli bir adım ve Denali’den beklenen sınıf lideri performansını doğrulayan uçuş test programını da başlatmıştır.

Beechcraft Denali, Textron Aviation Inc. tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

Textron Başkan ve CEO’su Ron Draper “Bugünün dönüm noktası uçuşu sadece Denali için önemli bir olay değil, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve bu uçağı uçuracak müşterilerimiz için gerçekten harika bir an. Denali, çevreci motoru ve sınıfının en geniş kabini ile yüksek performanslı tek motorlu turboprop uçakların geleceğini değiştirecek bir uçak. Bugünün uçuşu, uçağı sertifikasyon ve müşteri teslimatları için hazırlarken, önemli başarılarla dolacak uzun bir listenin başlangıcı olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.
Kıdemli test pilotu Peter Gracey ve baş test pilotu Dustin Smisor tarafından yönetilen, GE Aviation‘ın yeni Catalyst motorundan güç alan Beechcraft Denali prototip uçağı, şirketin Eisenhower Uluslararası Havalimanı’ndaki batı kampüsünden yaklaşık 08:20’de havalandı. 2 saat 50 dakikalık uçuş sırasında ekip, uçağın performansını, stabilitesini ve kontrolünün yanı sıra tahrik, çevresel, uçuş kontrolleri ve aviyonik sistemlerini test etti. Uçak 15.600 fit yüksekliğe ve 180 knot hıza ulaştı.
Kıdemli test pilotu Peter Gracey “Uçuşun başından sonuna kadar Denali’nin kusursuz olduğunu söyledi. Sadece uçmak için harika bir uçak. Catalyst motoru olağanüstüydü ve uçak beklediğimiz seviyelerde performans gösterdi. İlk uçuşlar gerçekten bundan daha sorunsuz gidemez. Denali uçuş test programı için gerçekten mükemmel bir başlangıç yapıyoruz.” şeklinde konuştu.
Denali prototip uçağı ile ilave iki uçuş test uçağı ve üç yer test gövdesi; uçak sistemleri, motor, aviyonik ve genel performansı test etmeye odaklanarak operasyonel hedefler üzerinde genişlemeye devam edecek. Şirket 2023 yılında Denali için sertifikasyon hedefliyor.

Beechcraft Denali Hakkında

285 knot seyir hızına ve tam yakıtla 1.100 pound yük kapasitesine ulaşmak üzere tasarlanan Denali, bir pilot ve dört yolcu ile yüksek hızlı seyirde 1.600 deniz mili menzile sahip olacak şekilde tasarlandı ve Los Angeles’tan Chicago’ya, New York’tan Miami’ye veya Londra’dan Moskova’ya direkt uçabilecek.
Uçak aynı zamanda McCauley’nin ters hatve yapılabilen, buz korumalı ve tam feder özelliğine sahip yeni 105 inç çaplı kompozit, 5 kanatlı, sabit hızlı pervanesi ile donatılmıştır.
Kokpit, yüksek çözünürlüklü ve dokunmatik ekranlı kontrolörlere sahip Garmin G3000 aviyonik paketine sahiptir. Entegre Garmin autothrottle artık standart bir özellik ve Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (AFCS) ve Uçuş Yönetim Sistemi (FMS) ile arayüz oluşturarak kalkıştan inişe kadar tüm uçuş rejimlerinde kolay hız kontrolü sağlıyor.

Sınıf Lideri Müşteri Deneyimi

Beechcraft Denali’nin kabini, sınıfının en büyüğü olacak şekilde tasarlanmıştır ve yolcu ve kargo konfigürasyonları arasında kolayca geçiş yapmak için çok yönlülük sunmaktadır. Kabin, altı ayrı yatar koltuktan oluşan standart oturma konfigürasyonuna sahiptir ve dokuz kişilik yüksek yoğunluklu bir oturma seçeneği de sunar. Yolcular ayrıca uçuş sırasında geniş kabin pencerelerinin, öndeki içecek dolabının ve kabinden erişilebilir bagaj bölmesinin keyfini çıkarabilirler. Kabinin arkasında isteğe bağlı olarak dışarıdan servis yapılabilen bir tuvalet de mevcuttur.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.

ÖNEMLİ DUYURU

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Son zamanlarda, şirketimiz EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş. adına sahte iş ilanlarının yayımlandığına dair ihbarlar almış bulunmaktayız. Bu ilanlarda, iş başvurusu yapmak isteyen adaylardan teminat ücreti talep edilmektedir. Bu tür ilanlar tamamen yanıltıcı ve dolandırıcılık amaçlıdır.

EMAIR olarak, iş başvurularında hiçbir şekilde para talep etmediğimizi ve başvuruları yalnızca resmi iletişim kanallarımız üzerinden kabul ettiğimizi önemle belirtmek isteriz. Lütfen bu tür sahte ilanlara itibar etmeyiniz ve kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınınız.

Dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmanızı ve şüpheli durumlarla karşılaşmanız halinde bu tür durumları ilgili yetkililere bildirmenizi öneririz.

Saygılarımızla,
EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.