Cessna Citation Latitude En Çok Satan Orta Boylu İş Jeti Olarak Çıtayı Yükseltti

Textron Aviation, bugün Cessna Citation Latitude’un Ağustos 2015’te piyasaya çıkışından beri dünyanın en çok satan iş jetlerinden biri haline geldiğini açıkladı ve 2016 yılı boyunca kategorisindeki diğer uçaklardan daha fazla teslim edilerek orta boy uçaklar arasında lider konuma yükseldiğini duyurdu.

Uçak, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren orta boy iş jetlerindeki beklentileri yükselterek hızla yeni bir standart oluşturdu. 2016 yılında şirket 42 adet uçak teslim ederek, Latitude’u dünyanın en çok satılan orta boylu uçağı yaptı. 35 ülkeden aldığı uçuş izni ve 58 uçaklık küresel filosu ile Latitude şimdiye dek 18000 uçuş saatini aştı.

Satış ve Pazarlama Müdür Yardımcısı Rob Scholl, “Citation Latitude, sınıfının en iyi işletme maliyetine sahip olması sebebiyle; orta boylu bir uçak fiyatı ödeyip, geniş kabinli bir uçağın rahatlık ve konforuna sahip olmak isteyen müşteriler için pazarda niş bir noktaya tam olarak uymaktadır” şeklinde bir açıklamada bulundu. “Modelin başarısı, ürünlerimize yatırım yaparken müşterilerimizi dinlemenin sektörü kuvvetlendirmeye ne kadar yardımcı olduğunu bir kere daha göz önüne sermiştir. Aynı ivmeyi 2017’de devam ettirmeyi umuyoruz.”

Maksimum menzili 2850 deniz mili (5278 km) olan Latitude, dört yolcuyla  azami seyir süratinde dahi 2700 deniz millik (5000 km) bir menzile ulaşarak konfor ve verim açısından rakiplerini geride bırakıyor. Kategorisindeki en açık, geniş, aydınlık ve rafine kabine sahip olması uçağı rakipsiz kılıyor. Düz zemini ve 6 ft’lik (1,83 m) kabin yüksekliği ile  tüm kabinde birçok yenilik yer alıyor.

Textron Aviation’ın kablosuz kabin yönetim sistemi, kişisel elektronik cihazları aracılığıyla her bir yolcuya verimli bir bağlantı ve eğlence imkanı sağlamaktadır. Hem yolcular hem de mürettebat için kabin konforunu artıran Latitude, yeni kabin soğutma sistemi ve 45000 ft’lik (13716 m) maksimum uçuş yüksekliğinde 5950 ft’lik (1814 m) kabin irtifası sağlayan yeni bir basınçlandırma sistemi sunmaktadır. Latitude, standart oturma düzeninde dokuz yolcuya kadar rahatlıkla taşıyabilir. Uzatılmış bakım aralıkları, sahiplerine orta boy uçaklar arasında en düşük doğrudan işletme maliyetini sunmaktadır.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.