Cessna sektördeki liderliğini 5000. Citation hafif jet teslimatıyla kutladı

Textron Inc. (NYSE: TXT) bünyesindeki Textron Aviation’ın bir yan kuruluşu olan Cessna Aircraft Company, bugün 5000. Citation hafif iş jetini (bir Citation M2) Helitrip Charter LLP’ye teslim ettiğini duyurdu. Helitrip, uçağı İngiltere’de bulunan Catreus Ltd. adlı bir charter şirketine kiralayacak. Bu kilometre taşı, Textron Aviation’ın hafif jet sektöründeki liderliğini gözler önüne sermiş oldu.

Kilometre taşı sayılan bu teslimatı kutlamak için Textron Aviation, Helitrip ve Catreus, Textron Aviation’ın Wichita’daki merkezinde özel bir tören düzenledi.

Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Kriya Shortt, “Catreus yeni bir M2 daha işletmeye başlayacağı için çok mutluyuz. M2’nin mükemmel menzil ve verimlilik kombinasyonu filolarına harika bir ilave olacak ve müşterilerinin giderek artan taleplerini karşılamaya yardım edecektir” dedi. “Cessna’nın yenilikçi ruhu hafif jet sektörünü değiştirdi. Müşterilerimizin istek ve ihtiyaç duyduğu ürünleri piyasaya sürerek bu sektördeki liderliğimizi göstermeye devam ediyoruz. 5000. hafif jet teslimatı, şirketimizin yıllar boyunca göstermiş olduğu performans, güvenilirlik ve çok yönlülüğünden doğan tartışmasız liderliğini bir kez daha ortaya koydu.”

Catreus şu sırada Cessna Citation Mustang, Citation M2, Citation Bravo, Citation Excel, Citation XLS ve Citation XLS+ iş jetlerinden oluşan karışık bir uçak filosu işletiyor. Bu uçak filosuysa toplam yılda yaklaşık 3.000 charter saati uçuş yapılıyor.

“Filomuza yeni bir Citation M2 eklemekten ötürü çok mutluyuz. İlk M2’yi geçen yıl İngiltere’ye getirdikten sonra bu uçaklar için bir talep artışı gördük. Filomuza ikinci bir M2 katarak bu talebi karşılamayı umuyoruz” dedi Catreus Ltd CEO’su Cy Williams. “Kısa bir süre önce London City Havalimanı’ndan M2 uçağıyla uçuş yapmak için izin alan ilk operatör olduk. Bu, bütün filomuzun artık London City Havalimanı onaylı olduğu anlamına geliyor. Textron Aviation’la iş ilişkilerimizi ileride sürdürmeyi ümit ediyoruz.”

Cessna, 1972’de ilk Citation’ı teslim ederek hafif jet sektörüne girdi. O zamandan beri ürettiği Citation model hafif jetler: Citation I, Citation II, Citation Bravo, Citation S/II, Citation V, Citation Ultra, Citation Encore, Citation Encore+ ve CJ serisiyle sektörde liderliğini sürdürmeye devam etti. Cessna’nın şu anki hafif jetlerinin hepsi – Mustang, M2CJ3+ ve CJ4 – tek pilot onaylı olmaları sebebiyle hem kurumsal, hem charter hem de özel kullanımlar için ideal.

Citation M2 Hakkında

Bir jete geçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tek pilotlu Citation M2 giriş seviye jeti gerek kurumsal kullanım, gerek charter, gerekse özel kullanım için şirketlerin ve pilotların tam aradığı uçak. Sahip olduğu Garmin G3000 aviyonik sistemi, yeniden tasarlanmış yedi kişilik iç kabini ve güçlü performansı sayesinde M2, basitlik ve verimlilik amacıyla üretildi.

Hafif jet sektöründe önderlik

Dünya çapındaki 5000 hafif jetiyle Cessna, hafif jet sektöründeki önderliğini sürdürüyor ve müşterilerine pazardaki en geniş ürün yelpazesini sunuyor.  Popüler giriş seviye jetler Citation Mustang ve Citation M2’den,  CJ3+’ın ileri verimlilik ve konforuna , ve ileri performans sahibi CJ4’a kadar, Cessna’nın Citation model hafif jet ailesi, sınıfında benzeri olmayan bir dizi yetenek, sistem ve seçenek sunmak için geliştirildi.

Cessna’nın Citation serisi jetleri; şu ana kadar tasarlanmış, imal edilmiş ve dünya çapındaki müşterilerine teslim edilmiş 7000 jeti sayesinde, bugüne kadar üretilen en popüler iş jeti dizisidir. Dünyadaki en geniş uçuş filosunu oluşturmakta olan Citation’lar toplam 31 milyon uçuş saatini aştı.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.