Beechcraft, King Air 350 platformu için özel görev geliştirmeleri sunuyor

Textron Inc. (NYSE: TXT) bünyesindeki Textron Aviation’ın bir yan kuruluşu olan Beechcraft Corporation bugün Dubai’deki Ortadoğu ve Kuzey Afrika İş Havacılık Birliği (MEBAA) konferansında yaptığı açıklamada, King Air 350HW ve King Air 350ER  turboprop uçaklarında daha iyi performans elde etmek için Pratt and Whitney Canada PT6A-67A motorlarını kullanacağını açıkladı. Buna ek olarak, şirket bu platformlar için artırılmış bir brüt ağırlık seçeneği sunuyor ve maksimum kalkış ağırlığını 17500 lb’a (7937 kg) çıkarıyor. Her iki geliştirme de artık FAA ile EASA onaylı ve yeni uçaklar için fabrika çıkışı veya satış sonrası modifikasyonu olarak sunuluyor.

Özel Görev Uçakları Başkan Yardımcısı Bob Gibbs, “King Air 350 platformu, dünya çapında her türlü görevi başarmasıyla ünlüdür ve isteğe bağlı olarak eklenen bu özellikler, müşterilere özel görev operasyonları için artırılmış performans ve taşıma kapasitesi kazandıracaktır” şeklinde bir açıklamada bulundu ve şöyle devam etti: “Bu modifikasyonları NATO hava kuvvetlerinin King Air 350ER uçaklarından oluşan bir filosuna başarıyla uyguladık ve aynı geliştirmeleri özel görev müşterilerimize daha fazla değer sağlamak için sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Daha güçlü olan Pratt and Whitney Canada PT6A-67A motorları, özellikle sıcak ve yüksek irtifalı pistlerden gerçekleştirilecek olan operasyonlarda, üstün pist ve tırmanma performansı sağlamaktadır. Bu yeni motorlar, 50° C (122° F)  dış hava sıcaklığında ve deniz seviyesinde standart uçağa kıyasla 2700 lb’a (1225 kg) kadar maksimum kalkış ağırlığı artışına imkan vermektedir. Artırılmış brüt ağırlık seçeneği operatörlere yük-yakıt ilişkisini optimize etmede daha fazla esneklik sağlar ve bu da havada kalış süresinde iki ila üç saatlik potansiyel bir artış anlamına gelir.

King Air 350’nin güçlendirilmiş versiyonu olan King Air 350HW (Heavy Weight), operatörlere daha büyük ve daha dayanıklı ana iniş takımı dikmeleri, jantlar, lastikler ve frenler ile brüt ağırlık taşıma kapasitesini artışı sağlar.  King Air 350ER (Extended Range) ise, güçlendirilmiş bir iniş takımına sahiptir ve motorların arkasında düşük sürtünmeli metal yakıt tanklarının eklenmesiyle yakıt kapasitesini artırır.

King Air’ın Liderliği

1964’ten beri 7300’den fazla Beechcraft King Air turboprop uçağı, dünyanın farklı bölgelerindeki müşterilere teslim edildi ve böylelikle dünyada en çok satan iş turboprop uçağı ailesi haline geldi. Dünya çapındaki filosu ilk 52 yılda 60 milyon uçuş saatini aştı. Bugün King Air, ABD ordusunun tüm bölümlerinde görev almakta ve hem ticari hem de özel görev uçuşlarını dünyanın dört bir yanında gerçekleştirmektedir.

Özel Görevler Hakkında

Müşterilerimiz kritik görevler için havadan gelecek çözümlere ihtiyaç duyduklarında, endüstrinin önde gelen markaları Beechcraft ve Cessna’ya ev sahipliği yapan Textron Aviation’a yöneliyorlar. Textron Aviation, yenilikçi teknolojileri ve gelişmiş mühendislik teknikleriyle, özel görev platformları arasında sektördeki en geniş ürün yelpazesini sunmaktadır. Textron Aviation’ın hava aracı ailesi, sahip olduğu tek ve çok piston motorlu uçaklar, turboprop uçaklar ve Citation jetleri sağladıkları yüksek performans ve uçuş karakterleri sayesinde; hava ambulansı, su üstü (float) operasyonlar, uçuş kontrol, havadan keşif, eğitim ve taşımacılık gibi pek çok farklı görev profilini başarıyla yerine getirmektedir. Tüm uçaklar, endüstrinin en kabiliyetli küresel servis ağı tarafından desteklenmektedir.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.