Textron Aviation ve NetJets, Citation Longitude ve Citation Hemisphere jetleriyle filo genişletme kararı alarak sektör lideri ilişkilerini güçlendiriyor.

Bir Textron Inc. (NYSE: TXT) şirketi olan Textron Aviation Inc. ve bir Berkshire Hathaway şirketi olan NetJets® Inc., bugün 175 adet süper orta büyüklükte Cessna Citation Longitude® uçağı ve 150 adete kadar Cessna Citation Hemisphere® uçağı satın alma opsiyonu için filo anlaşmaları yaptığını açıkladı. NetJets, 1984’ten beri yaklaşık 500 Cessna Citation filosu işletti ve bu anlaşma, filoyu sonraki 10 ila 15 yıl içinde 800’den fazla uçağa çıkartabilir. Hemisphere’i satın alma opsiyonu NetJets’i, Textron Aviation’ın devrim yaratan, tamamen yeni bir tasarıma sahip geniş kabinli uçakları için lansman müşterisi olarak diğerlerinden ayırıyor.

Ulusal Ticari Havacılık Derneği’nin (National Business Aviation Association-NBAA) yıllık Ticari Havacılık Kongresi ve Fuarında (Business Aviation Convention & Exhibition-BACE) konuşan Textron Inc. Başkan, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Scott Donnelly, “NetJets ile ilişkimizi bu önemli dönüm noktasında Citation Longitude ve Citation Hemisphere ile bir kez daha geliştirmekten gurur duyuyoruz.’’ dedi. ‘’Longitude filosu, NetJets’in Citation Latitude orta büyüklükteki jetiyle elde etmiş olduğu başarının üzerine inşa edilecek. Sınıfının lideri performansı, işletme verimliliği ve kendi kategorisindeki en sessiz kabin deneyimi sayesinde, Citation Longitude süper orta büyüklükteki segmenti yeniden tanımlıyor. Citation Hemisphere, performans ve geniş kabin deneyimindeki devrimci yaklaşımıyla bunu takip edecek”

NetJets Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Adam Johnson, “Sivil havacılıkta dünya lideri olarak, çıtayı yükselten ve müşterilerimiz ve onların yolcularına olağanüstü bir seyahat deneyimi sunan ürünler arıyoruz” dedi. “Bu siparişleri vermeyi öngördüğümüzde, Citation Latitude için verdiğimiz ilk siparişi anımsadık. 100. Latitude için henüz sipariş verdik ve NetJets tıpkı o zaman olduğu gibi bugün de bu filo anlaşmasına girmeyi fazlasıyla ciddiye alıyor ve 175. Citation Longitude uçağımızı teslim aldığımızı söyleyeceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Citation Hemisphere’de Citation Latitude ve Longitude’un aynı devrim yaratan özelliklerini görüyoruz ve bu uçağın lansman müşterisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hemisphere, 30-40 milyon dolarlık geniş kabinli uçak kategorisine uzun zamandan beri beklenen bir yenilik getiriyor. Endüstriye öncülük etmek ve NetJets’te – havacılıkta – ve tarihte yeni bir sayfa daha açan bir uçağın lansmanını yapmak için Textron Aviation ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. ”

30 yıldan uzun süredir devam eden sağlam bir ilişki ile, Textron Aviation ve NetJets, müşterilerini dünya çapında sınıf lideri, emniyetli ve güvenilir uçuş seyahati deneyimiyle donatmaktadır. Sektörü tanımlayan Citation SII ile başlayan NetJets, Citation Latitude, Sovereign, Excel / XLS ve X gibi neredeyse 500 Citation uçağına sahip oldu ve bunları işletti.

NetJets, Citation Longitude’un ilk teslimatlarını 2019’un ikinci yarısında alma opsiyonuna sonraki 10 ila 15 yıl boyunca Longitude uçaklarına gelebilecek ilave özellikleri de içerecek şekilde alabilme imkanına sahiptir.

Textron Aviation ve NetJets, NetJets sahiplerinin ayırt edici standartlarını karşılamak için tamamen yeni bir tasarıma sahip Citation Hemisphere versiyonunu tasarlıyor. Bu ortak işbirliği NetJets sahiplerine birinci sınıf bir havacılık deneyimi sunmak için NetJets ve Textron’u bir araya getiriyor. Ayrıca, Hemisphere’in uzak mesafelere daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan performans özelliklerine sahip olabilmesi için Safran ile de çalışıyorlar.

Textron Aviation’da Mühendislikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı, Brad Thress, “Silvercrest motorunun gelişim aşamalarını anlamak için Safran ile birlikte azimle çalıştık” dedi. “İncelememiz boyunca, Silvercrest’in Hemisphere için en iyi motor seçimi olduğundan emin olduk ve Safran’ın bunu zamanında ve hedefe yönelik teslim etme konusundaki kararlılığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

Bugüne kadar, NetJets, 75 adet Citation Latitude filosu işletmekte ve 2019’un ortasına kadar 100 adet olmasını beklemektedir. Latitude’a olan talep Lattitude’u NetJets portföyünde en çok satan uçak olarak sınıflandırmakta dahası Textron Aviation’da da en yakın rakibinden 4: 1 oranında daha fazla satılan orta boy jet olmasını saplamıştır. NetJets envanterindeki yaklaşık 500 Cessna uçağı Citation Excel / XLS, Citation Sovereign ve Citation X oluşturmaktadır.

Citation Longitude Hakkında

Textron Aviation, 3.500 deniz mili (6,482 kilometre) menzil ve 1,600-pound (726 kilogram) tam dolu faydalı yük (full fuel payload), sessiz kabin, düşük kabin irtifası (5,950 feet / 1,814 metre), daha fazla standart özellikler ve şık ve konforlu, siparişle yapılmış iç tasarım sunumuyla süper-orta büyüklükteki sınıfta yolcuların beklentilerini yükseltmek adına Citation Longitude uçağını tasarladı. İsteğe bağlı olarak ilave edilebilen mürettebat koltuğu da dahil olmak üzere 12’ye varan yolcu kapasitesiyle, Longitude, süper-orta büyüklükteki sınıfta en geniş koltuk mesafesine sahip, tamamen yatabilir koltuklarla standart çift kişilik konfigürasyonuna sahiptir. Tüm uçuş boyunca erişilebilir geniş bagaj bölmesi yolculara eşsiz bir rahatlık sağlarken, 6 feet yüksekliğindeki ayakta durulabilir kabin ve kolay geçişe izin veren koridor güvenli bir hareket özgürlüğü sağlar. Son model kabin teknolojisi, yolcuların ortamlarını ve eğlence içerikli aktivitelerini herhangi bir mobil cihazdan yönetmelerini sağlarken, yüksek hızda internet erişebililirliği uçuş verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

Citation Longitude’un yepyeni tasarımı tamamıyla en yeni teknolojiyle bütünleştirilmiştir. Garmin G5000 uçuş güvertesinin ileri teknolojisine sahip Longitude, uçuş zarfı korumalı tam entegre auto-throttle ile donatılmış FADEC donanımlı Honeywell HTF7700L turbofan motorlarıyla güçlendirilmiştir. Garmin’in göz hizasındaki göstergesi (GHD 2100) ve gelişmiş görüş kabiliyetiyle donatılmış Citation Longitude gözler yukarda uçuşu kolaylaştırır. Geniş kokpit, tamamen mürettebatın konfor ve etkinliğine odaklanmış daha kolay erişim ve ergonomik bir tasarıma sahiptir.

Süper orta büyüklükteki hiçbir jet, daha düşük satın alma toplam maliyetiyle daha fazla menzil, daha fazla yük taşıma kapasitesi veya daha yüksek seyir hızı sunamaz. Ayrıca, Textron Aviation 800 saat ya da 18 ay ile sınıfındaki en uzun bakım aralıklarına sahip olma özelliğiyle bu kategoride faaliyet gösterecek en uygun maliyetli uçak haline gelmesi beklenen uçağı-Citation Longitude’u tasarlamış oldu.

Citation Hemisphere Hakkında

20 yılı aşkın bir süredir ilk kez 30-40 milyon dolarlık büyük kabinli jet segmenti, Citation Hemisphere’in lansmanıyla tamamen yeni tasarım uçak deneyimine sahne olacak. Hemisphere, önemli şehirleri birbirine bağlarken, çoklu bölge kabin konfigürasyonları, sınıfındaki en geniş kabinlere sahip ve geniş yelpazedeki işletici ihtiyaçlarını karşılamak adına esneklik gösteren montaj ve işçiliğiyle olağanüstü stil ve kalite ortaya koyar. Uçağın düşük kabin irtifası, yolcuların uzun yolculuklardan sonra varış yerlerine tazelenmiş hissederek ulaşmalarını sağlar. Textron Aviation’ın NetJets ile yaptığı iş birliği, NetJets sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına isteğe göre tasarlanmış bir havacılık deneyimi sunan Citation Hemisphere’in bir versiyonunu da beraberinde getirecek.

Safran Silvercrest çift motorları ile güçlendirilmiş Citation Hemisphere’in, en yüksek performansı elde etmek için en son tasarıma sahip tam kontrollü uçuşa dayalı uçuş kontrol sistemi içeren bu büyüklükteki bir uçak için üstün bir kullanım özelliği göstermesi bekleniyor.

Textron Aviation Inc. ve NetJets Inc., sonraki 10 ila 15 yıl içinde NetJets filosuna yaklaşık 500 Cessna Citation ekleyerek 175’e yakın Cessna Citation Longitude® uçağı ve 150’ye yakın Cessna Citation Hemisphere® uçağı satın alma opsiyonu için filo anlaşmaları yaptıklarını açıkladı. Hemisphere’i satın alma opsiyonu NetJets’i, Textron Aviation’ın devrim yaratan, tamamen yeni bir tasarıma sahip geniş kabinli uçakları için lansman müşterisi olarak diğerlerinden ayırıyor

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.