Textron Aviation yeni tam ölçekli Cessna SkyCourier maketini görücüye çıkarıyor.

Bir Textron Inc. (NYSE:TXT) şirketi olan Textron Aviation Inc., Florida’daki 2018 Ulusal Ticari Havacılık Derneği’nin (National Business Aviation Association-NBAA) Ticari Havaılık Kongresi ve Fuarında (Business Aviation Convention & Exhibition – BACE) tam ölçekli Cessna SkyCourier maketini tanıttı.

Satış ve Pazarlamadan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rob Scholl, “Cessna SkyCourier, çeşitli işlevleri yerine getirmek için önemli bir taşıma kapasitesi ile çok amaçlı, ağır kullanım fonksiyonlu turboprop bir uçak olarak tasarlandı” dedi. “Uçağın ayırt edici özelliklerini ilk elden deneyimleyecek müşteriler ve NBAA katılımcıları adına heyecan duyuyoruz. ‘’

Cessna SkyCourier kabininin form ve fonksiyonunu birleştiren yolcu konfigürasyonu, 32-inç (80 cm) geniş koltuk aralığı ve yolcu ve mürettebat için ayrı giriş kapıları olan 19 inçe kadar oturma alanı ile donatılmıştır. Uçağın içinde, bir ağ ile kabinden ayrılan arka kabin kargo alanı, bagaj ve ekipmanı barındırabilmekte ve isteğe bağlı baş üstü dolapları, ek depolama alanı sağlamaktadır. USB şarj bağlantı noktaları oturma alanı boyunca yerleştirilmiştir ve büyük pencereler, daha fazla konfor için doğal ışık sağlamaktadır.

Scholl, “Cessna SkyCourier’ı geçen yıl duyurduğumuzdan beri, esnek operasyon ve konfigürasyonlara sahip modern kullanım uçak arayışında olan operatörlerden gelen sürekli ilgi gördük” dedi. “Onların geri bildirimleri, uçağın özelliklerinin çoğunu optimize etmemizi sağladı ve bu misyon hazır bir platform oluşturmamızı sağladı.”

Cessna SkyCourier Hakkında

Cessna SkyCourier, hava taşımacılığı, günlük uçuş ve özel görev operatörleri için sağlam performans ve düşük işletme maliyetlerinin bir kombinasyonunu sunmak üzere tasarlanmış çift motorlu, yüksek kanatlı, geniş kullanım fonksiyonlu turboprop bir uçaktır.

NBAA’da sergilenen yolcu konfigürasyonuna ek olarak, Textron Aviation, 6,000 poundluk ve üç adede kadar LD3 nakliye konteynerini barındırabilen maksimum bir yük varyantı sunmak üzere turbopropun ayrı bir kargo uçağı varyantını da tasarladı. İki kanat üzerine monte edilmiş Pratt & Whitney Canada PT6A-65SC turboprop motorları ile güçlendirilmiş ve Garmin G1000 NXi aviyonik ile çalışan Cessna SkyCourier, 200 ktasa kadar maksimum seyir hızına sahiptir ve maksimum 900 deniz mili menzili sunar.

Cessna SkyCourier’in hem kargo hem de yolcu varyantları, daha hızlı sefer yapabilme imkânı veren tek noktadan basınçlı yakıt ikmali sunacak.

Bu yılın başlarında şirket, uçağı yeni bir gelişim aşamasına sokarak ilk rüzgâr tüneli testini tamamladı. Uçağın ana iniş takımı ve burun iniş takımının ilk inşası şu anda devam etmektedir. Textron Aviation, Cessna SkyCourier’ın ilk uçuşunu 2019 yılında yapacağını ve 2020 yılında ise hizmete gireceğini öngörmektedir.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.