Textron Aviation, yeni kokpit özellikleriyle Cessna Caravan ve Grand Caravan EX turboproplarını geliştiriyor

Textron Aviation Inc., yeni üretim Cessna Caravan ve Grand Caravan EX turboprop platformlarına gelişmiş kokpit yetenekleri getiriyor. Bu özellikler arasında Garmin’in G1000 NXi yeni nesil entegre kokpit kapsamında, pilotlara kokpitte daha fazla kontrol ve bağlantı imkanı sağlayan yeni standart ve isteğe bağlı donanımlar bulunmakta.

Satış ve Pazarlama kıdemli başkan yardımcısı Rob Scholl, “Cessna Caravan platformu, üstün performansı, taşıma kapasitesi ve göreve hazırlığıyla ünlüdür” dedi. “Uçağın yeteneklerini gelişmiş aviyoniklerle yükseltmek, pilotlar ve operatörlerden oluşan müşterilerimizin başarılı olmak için gereken en son teknolojiye erişmelerini sağlıyor.”

Caravan serisinde yeni olan seçenekler arasında pilotların optimal uçuş zarfını muhafaza etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış otomatik özelliklere sahip Garmin’in Gelişmiş Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (E-AFCS) bulunmaktadır. Eklenen özellikler arasında Elektronik Stabilite ve Koruma (ESP), Düşük Hız Koruması (USP), Acil Durum İniş Modu (EDM), Eşleşmiş Pas Geçme (Go-Around) ve otomatik seviye işlevi bulunur.

Diğer seçenekler arasında Garmin’in, uydu bağlantısı ve kısa mesaj yeteneklerinin yanı sıra, uydu bağlantılı meteoroloji servislerine dünya çapında erişim sağlayan, GSR 56 Iridium Uydu Veri Alıcı-Verici Bağlantısı bulunmaktadır.
Yerel yönetmeliklerin izin verdiği taşınabilir ve mobil cihazlarla kokpit arasında iki yönlü uçuş planı transferlerine izin veren ve pilotların trafik, hava durumu ve GPS bilgilerinin mobil cihazlarda gösterimine imkan sağlayan Flight Stream 510 artık Caravan kokpitinde standart bir özellik haline geldi.

Yeni standart donanım ayrıca, ses kaynaklarını uzamsal olarak dağıtan ve insan kulağının yönelimli kaynakları doğal olarak nasıl işittiğini ve işlediğini simüle eden 3D ses özelliklerine sahip çift ses panelleri içeriyor. Bu özellik, uçuş ekiplerinin dikkatlerini tercih edilen bir ses kaynağına odaklamalarına izin verir ve aynı anda birden fazla ses kaynağı duyulduğunda ortaya çıkabilecek karışıklığı veya gecikmeli yanıt süresini azaltarak durumsal farkındalığı artırır.

Yeni özellikler, 2019 model Cessna Caravan ve Grand Caravan EX turboprop modellerinde mevcut olacak.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.