Cessna Citation Longitude geçici tip sertifikasını aldı

Textron Aviation Inc., bugün Cessna Citation Longitude süper orta ölçekli jet Federal Havacılık İdaresi’nden geçici tip sertifika (PTC) aldığını duyurdu. PTC, gelecek yılın başlarında başlanacak olan teslimatlar öncesi operatörlerin Citation Longitude uçuş eğitimine başlamalarına imkan tanıyor ve programın sertifikasyon yolunda son aşamasının önünü açıyor.

Textron Aviation Başkanı ve CEO’su Ron Draper, “Eşsiz bir kabin deneyiminden üstün performansına kadar, Citation Longitude, havacılık endüstrisi için gerçekten yeni bir standart getiriyor” dedi. “Odak noktamız, halen müşterilerimizi bu devrim niteliğindeki uçakla donatmak ve bu dönüm noktasını gerçekleştirmek, programın son aşamasını tamamlamamızda çok önemli bir adım.”

Müşteriler yeteneklerini ilk elden tecrübe ettikçe uçak üzerindeki aktivite ve ilgi güçlü bir şekilde devam ediyor. Bu yılın başlarında, Longitude, dünya çapında ve yol boyunca etkileyici performans rakamları gösteren bir dünya turunu tamamladı.

Fonksiyonel ve güvenilirlik testlerini içeren Longitude uçuş testi programı tamamlandı. Test sırasında, uçak 1.650’den fazla uçuş gerçekleştirdi ve 4.050’den fazla uçuş saatini geride bıraktı. Textron Aviation’ın son teknoloji ürünü üretim tesisinde, bu jetin en modern montaj yöntemlerinden faydalandığı Longitude üretimi de devam ediyor.

Longitude Hakkında

Textron Aviation, 3.500 deniz mili (6,482 kilometre) menzil ve 1,600-pound (726 kilogram) tam dolu faydalı yük (full fuel payload), sessiz kabin, düşük kabin irtifası (5,950 feet / 1,814 metre), daha fazla standart özellikler ve şık ve konforlu, siparişle yapılmış iç tasarım sunumuyla süper-orta büyüklükteki sınıfta yolcuların beklentilerini yükseltmek adına Citation Longitude uçağını tasarladı. İsteğe bağlı olarak ilave edilebilen mürettebat koltuğu da dahil olmak üzere 12’ye varan yolcu kapasitesiyle, Longitude, süper-orta büyüklükteki sınıfta en geniş koltuk mesafesine sahip, tamamen yatabilir koltuklarla standart çift kişilik konfigürasyonuna sahiptir. Tüm uçuş boyunca erişilebilir geniş bagaj bölmesi yolculara eşsiz bir rahatlık sağlarken, 6 feet yüksekliğindeki ayakta durulabilir kabin ve kolay geçişe izin veren koridor güvenli bir hareket özgürlüğü sağlar. Son model kabin teknolojisi, yolcuların ortamlarını ve eğlence içerikli aktivitelerini herhangi bir mobil cihazdan yönetmelerini sağlarken, yüksek hızda internet erişebililirliği uçuş verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

Citation Longitude’un yepyeni tasarımı tamamıyla en yeni teknolojiyle bütünleştirilmiştir. Garmin G5000 uçuş güvertesinin ileri teknolojisine sahip Longitude, uçuş zarfı korumalı tam entegre auto-throttle ile donatılmış FADEC donanımlı Honeywell HTF7700L turbofan motorlarıyla güçlendirilmiştir. Garmin’in göz hizasındaki göstergesi (GHD 2100) ve gelişmiş görüş kabiliyetiyle donatılmış Citation Longitude gözler yukarda uçuşu kolaylaştırır. Geniş kokpit, tamamen mürettebatın konfor ve etkinliğine odaklanmış daha kolay erişim ve ergonomik bir tasarıma sahiptir.

Süper orta büyüklükteki hiçbir jet, daha düşük satın alma toplam maliyetiyle daha fazla menzil, daha fazla yük taşıma kapasitesi veya daha yüksek seyir hızı sunamaz. Ayrıca, Textron Aviation 800 saat ya da 18 ay ile sınıfındaki en uzun bakım aralıklarına sahip olma özelliğiyle bu kategoride faaliyet gösterecek en uygun maliyetli uçak haline gelmesi beklenen uçağı-Citation Longitude’u tasarlamış oldu.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.