Textron Aviation, Cessna ve Beechcraft piston motorlu uçaklar serilerine getirilen yeni ve gelişmiş kokpit özelliklerini açıkladı

Bir Textron Inc. (NYSE: TXT) şirketi olan Textron Aviation Inc., bugün yeni üretim Cessna ve Beechcraft piston platformları için yeni ve gelişmiş kokpit yeteneklerini açıkladı. Bu özellikler arasında Garmin’in G1000 NXi yeni nesil entegre kokpiti kapsamında, pilotlara kokpitte gelişmiş kontrol ve bağlantı imkanı sağlayan yeni standart ve isteğe bağlı donanımlar mevcut.

Piston Motorlu Uçaklar Satış Başkan Yardımcısı Christopher Crow, “Bugün, yeni ve deneyimli pilotlar, uçuş zevkini ilk elden deneyimlemek için efsaneleşmiş Cessna ve Beechcraft piston motorlu uçaklarımıza güvenmeye devam ediyor” dedi. “Bu uçakların yeteneklerini bir kez daha yükseltmek ve yeni nesil havacıları daha fazla güven, rahatlık ve kontrolle uçmak için gereken en son teknoloji ve ekipmanla birleştirmekten heyecan duyuyoruz.”

Yeni ekipman, gelişmiş elektronik özelliklere sahip en son Garmin GMA 1360 ses panelini ve taşınabilir elektronik cihazları kokpitle eşleştirmek için Bluetooth ses bağlantısını içeriyor.

Şu anda 2019 üretimi Cessna Skylane, Cessna Turbo Stationair HD, Beechcraft Bonanza G36 ve Beechcraft Baron G58 modellerinde standart ekipman ve Cessna Skyhawk’da ise isteğe bağlı ekipman olan Gelişmiş Otomatik Uçuş Kontrol Sistemli (E-AFCS) GFC 700 Otopilot diğer yeni donanımlar arasındadır. E-AFCS ile pilotlar, durumsal farkındalığı arttırırken, en uygun uçuş zarfını korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi otomatik özellikten yararlanır. Eklenen özellikler arasında otomatik seviye işlevli Elektronik Stabilite ve Koruma (ESP), Düşük Sürat Koruma (USP) ve Coupled Go-Around bulunur.

Yeni Baron G58 uçakları ayrıca pilotlara hava durumu bilgisi sunan ve operatörlerin hava durumu görüntüsünü kokpitte bulunan her bir ekranda kişiselleştirmelerini sağlayan Garmin’in yeni GWX 75 Doppler hava radarı ile donatılmıştır. Opsiyonel türbülans tespiti ve ground supression teknolojisi ile kullanıldığında, radar Baron pilotlarının zorlu hava koşullarına girmeden daha kolay bir uçuş yapmalarına imkan verir.

Tüm Cessna ve Beechcraft piston motorlu uçakları için isteğe bağlı diğer özellikler arasında, dünya çapındaki downlink hava durumu servislerine erişim sağlayan ve pilotların sesli arama yapmalarına ve kısa mesaj göndermelerine olanak sağlayan Garmin GSR 56 Iridium uydu alıcısı bulunmaktadır. Garmin üzerinden bir abonelik servisi mevcuttur ve ihtiyaca göre özelleştirilebilir.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.