İlk tam test uçağının üretime başlamasıyla Denali’nin programı hızlanıyor

Deneysel Uçak Birliği (EAA) AirVenture Oshkosh’ta yepyeni yüksek performanslı tek motorlu turboprop uçağının kabin modelini lanse ettikten bir yıl sonra Textron Havacılık A.Ş. (NYSE:TXT) şirketi, Cessna Denali‘nin piyasaya sürülmesinde önemli ilerleme kaydetti. İlk tam gövde test makinesinin imalatı başlamış ve ekip üretim için takımları kurmaya başlamıştır. Yeni Denali, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve kabiliyet, kabin deneyimi, satın alma maliyetleri, pilot arayüzü bakımlarından rakiplerini geride bırakmak üzere tasarlanıyor. Brad Thress, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Mühendislik: “Bu uçak pilot iş yükünü hafifletecek FADEC donanımlı bir motor sunan sınıfındaki ilk uçak olacak ve bu Cessna Denali’yi sınıfının en iyisi haline getirecek özelliklerden sadece bir tanesidir. Geçen yıl Oshkosh’ta Denali’yi müşterilerle ilk buluşturduğumuzda mükemmel bir geri dönüş aldık ve büyük bir ivme yakaladık. Şimdi uçakların geliştirme programında mükemmel ilerleme kaydetmekteyiz.  Ekip, GE’nin yeni gelişmiş turboprop motoru ile pervane testi çalıştırmaları, parça testleri yapmaya başladı ve özel görev operatörlerinin seveceği 51 inç genişliğinde, 53 inç uzunluğunda, kargo kapısının kapı uygunluk kontrollerini yapmaya başladı.” dedi.

Thress, Cessna Denali’nin gövde tasarımının tamamlanmaya yaklaştığını ve mühendislik ekibi, test aracı prototiplerinin yanı sıra detay takımları, zemin montaj fikstürleri ve montaj bağ teçhizatlarının montajına devam etmek için çizimlerin yayınlanmaya başlandığını söyledi. Denali, geçen yaz Oshkosh’ta açıklandığından bu yana, program statik ve yorulma testleri için kullanılacak ilk tam gövde test makinesinin imalatına başladı. Yakıt sistemi demir kuş testi eşyası ve kabin ve kargo kapısı test ürünleri de dahil olmak üzere ilave test maddeleri tamamlandı ve test başlatıldı.

Programın 2018 yılında ilk uçuş gerçekleştirmesi hedefleniyor ve satın alma niyet mektupları kabul ediliyor.

Thress, genel havacılık liderleri tarafından tasarlanmanın yanı sıra fabrika doğrudan hizmet merkezlerinin geniş ağı tarafından desteklenen bu uçakla daha fazla performans isteyen rakip turboprop ve piston ürün sahiplerinden büyük ilgi görüyoruz dedi.

Denali Hakkında

285 knot’luk seyir hızını ve 1.100 pound tam yakıt yükü elde etmek üzere tasarlanan Denali, bir pilot ve dört yolcu ile yüksek hızlı seyirde 1.600 deniz mili menzile sahip olacak ve Los Angeles’tan Chicago’ya, New York’tan Miami’ye veya Londra’dan Moskova’ya uçabilecek.

Denali, GE’nin yeni gelişmiş turboprop motoruyla güçlendirilecek. FADEC donanımlı 1.240 şaft beygir güçlü motoru, tek kollu güç ve pervane kontrolüyle pilot iş yükünü hafifletecek. Uçak, McCauley’nin yeni 105-inç çaplı kompozit, 5-bıçaklı, sabit hızlı pervanesi ile teçhiz edilecek ve tersinir perdeli ve buzlanma korumalı tam pervane ayarlaması yapabilecek. Motor, 4.000 saatlik TBO ve sınıfının önde gelen performans tutma özelliğini üstün sıcak / yüksek pist performansı için sunmak üzere tasarlanmıştır.

Denali, Garmin G3000 sezgisel dokunmatik ekranlı aviyonik sistemini ve bölmeli ekran özelliği olan üç büyük yüksek çözünürlüklü ekranı içeriyor. G3000 uçuş güvertesinde, hava radarları, gelişmiş Arazi Farkındalığı Uyarı Sistemleri (TAWS) ve gelecekte Yeni Nesil hava trafiği kontrol gereksinimleriyle uyumlu hale gelecek olan otomatik bağımlı gözetim yayını (ADS-B) özellikleri yer alacak.

Denali’nin düz zemin kabini, segmentinde en büyük olması için tasarlandı ve yolcu ve kargo yapılandırmaları arasında kolaylıkla dönüştürülmesi için çok yönlülük sunacak. Denali’nin kabini, altı adet yatırılabilir koltuk ile club masalar ile galley içeren executive konfigürasyon veya dokuz kişilik öne bakan koltuklar içeren taşımacılık konfigürasyona sahip olabilecek. Uçak, 31.000 feet’lik bir irtifada sınıfında lider olan 6.130 feetlik kabin irtifası koruyabilecek bir dijital basınçlandırma sistemine sahip olacak.

Bu sınıfta bir ilk olarak Denali, müşterilere kabin arkasında bulunan cep kapı muhafazasına sahip, isteğe bağlı harici olarak servis edilebilir kemerli bir tuvalet koltuğu sunacak. Denali müşterileri ayrıca geniş kabin pencereleri, LED iç aydınlatması, ön galley ve uçuş sırasıında erişilebilir bir bagaj bölmesinin tadını çıkarabilecekler.

Denali müşterilerinin Textron Havacılık’ın eşsiz global destek ağına erişimi olacak. Ürünlerine ömür süresi boyunca destek vermeye adamış olan şirketin fabrika doğrudan hizmet merkezleri, bakım, inceleme, parça, onarım, aviyonik yükseltme, ekipman montajı, yenileme ve diğer özel hizmetleri sunan uzman mühendislerle görev yapmaktadır. Textron Havacılık ayrıca, 60’dan fazla mobil servis birimi, hızlı yanıt destek uçağı filosu ve yerinde servis teknisyeni ve desteği içeren bir mobil destek programı sunmaktadır.

© 2018 EMAIR Havacılık ve Ticaret A.Ş.